<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.2

Please note

This document refers to the 2.2 version of Apache httpd, which is no longer maintained. The active release is documented here. If you have not already upgraded, please follow this link for more information.

You may follow this link to go to the current version of this document.

Apache mod_rewrite

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  tr  |  zh-cn 

mod_rewrite gelen URL isteklerini düzenli ifade kurallarına dayanarak devingen olarak dönüştürmek için bir yöntem sağlar. Böylece keyfi URL'leri kendi URL yapınızla istediğiniz şekilde eşleştirmeniz mümkün olur.

Gerçekten esnek ve güçlü bir URL kurgulama mekanizması oluşturmak için sınısız sayıda kural ve her kural için de sınırsız sayıda koşul destekler. URL değişiklikleri çeşitli sınamalara bağlı olabilir: sunucu değişkenleri, HTTP başlıkları, ortam değişkenleri, zaman damgaları, çeşitli biçimlerde harici veritabanı sorguları. Ayrıca, harici birtakım uygulamalar da bu amaçla kullanılabilir.

Bu modül URL’lerin tamamında (path-info kısmı dahil), sunucu bağlamında (httpd.conf), sanal konaklar bağlamında (<VirtualHost> bölümleri), dizin bağlamında (.htaccess dosyaları ve <Directory> bölümleri) çalışır. Kurallara eklediğiniz seçeneklere bağlı olarak, yeniden yazılan URL sonuçta dahili işlemlerde, harici yönlendirmelerde ve hatta dahili vekalet işlemlerinde kullanılabilir.

mod_rewrite çok güçlü bir araç olduğundan oldukça karmaşık görünebilir. Bu belge mod_rewrite başvuru kılavuzunun tamamlayıcısı olup bu karmaşıklığı biraz hafifletmeyi amaçlar ve mod_rewrite ile elde edilebilen kullanışlı ve oldukça açıklamalı senaryo örnekleri içerir. Ayrıca, mod_rewrite'ı hangi durumlarda kullanmamanız gerektiğini ve bunun yerine standart Apache özelliklerinin kullanımını göstermeye, böylece gereksiz karmaşıklıktan sizi kurtarmayı amaçladık.

Ayrıca bakınız:

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  tr  |  zh-cn