<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.2

Please note

This document refers to the 2.2 version of Apache httpd, which is no longer maintained. The active release is documented here. If you have not already upgraded, please follow this link for more information.

You may follow this link to go to the current version of this document.

Derleme ve Kurulum

Mevcut Diller:  de  |  en  |  es  |  fr  |  ja  |  ko  |  tr 

Bu çeviri güncel olmayabilir. Son değişiklikler için İngilizce sürüm geçerlidir.

Bu belge Apache HTTP Sunucusunun sadece Unix ve Unix benzeri sistemlerde derlenmesini ve kurulmasını kapsar. Windows üzerinde derleme ve kurulum için Apache HTTPd’nin Microsoft Windows ile kullanımı bölümüne bakınız. Diğer platformlar için ise platform belgelerine bakınız.

Apache HTTPd, derleme ortamını oluşturmak için çoğu Açık Kaynak Kodlu projenin yaptığı gibi libtool ve autoconf kullanır.

Eğer sadece sürüm yükseltiyorsanız (2.2.50’den 2.2.51’e yükseltmek gibi) lütfen doğrudan Yükseltme bölümüne atlayınız.

Ayrıca bakınız:

top

Tez canlılar için genel bir bakış

İndirme $ lynx http://httpd.apache.org/download.cgi
Paketi açma $ gzip -d httpd-NN.tar.gz
$ tar xvf httpd-NN.tar
$ cd httpd-NN
Yapılandırma $ ./configure --prefix=ÖNEK
Derleme $ make
Kurulum $ make install
Kişiselleştirme $ vi ÖNEK/conf/httpd.conf
Deneme $ ÖNEK/bin/apachectl -k start

NN yerine kuracağınız sürümü, ÖNEK yerine de dosya sisteminde sunucunun altına kurulacağı dizin yolunu yazınız. ÖNEK belirtilmezse /usr/local/apache2 öntanımlıdır.

Derleme ve kurulum işleminin her aşaması, Apache HTTPd Sunucusunun derlenmesi ve kurulması için gerekenler başta olmak üzere aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

top

Gereksinimler

Apache HTTPd’yi derleyebilmek için şunlar mevcut olmalıdır:

Disk Alanı
Geçici olarak en azından 50 MB boş disk alanınız olduğundan emin olunuz. Kurulumdan sonra Apache yaklaşık 10 MB disk alanı kaplıyor olacaktır. Asıl disk alanı gereksinimi seçtiğiniz yapılandırma seçenekleri ve üçüncü parti modüllere göre değişiklik gösterecektir.
ANSI-C Derleyici ve Derleme Sistemi
Bir ANSI-C derleyicinin kurulu olduğundan emin olunuz. Free Software Foundation (FSF) tarafından dağıtılan GNU C derleyicisini (GCC) kullanmanız önerilir. GCC yoksa en azından satıcınızın derleyicisinin ANSI uyumlu olduğundan emin olunuz. Ayrıca, PATH ortam değişkeninizin içerdiği yollarda make gibi temel derleme araçları da bulunmalıdır.
Zamanın doğru belirlenmesi
HTTP protokolünün elemanları sunuldukları tarih ve saate göre ifade edilirler. Bu bakımdan sisteminizdeki zaman ayarlama oluşumunun ayarlarını gözden geçirmenizin tam sırasıdır. Bu amaçla, Ağ Zaman Protokolüne (NTP) göre çalışan ntpdate veya xntpd programları kullanılır. NTP yazılımları ve halka açık zaman sunucuları hakkında daha ayrıntılı bilgi için NTP sitesine bakınız.
Perl 5 [SEÇİMLİK]
Perl ile yazılmış apxs veya dbmmanage gibi bazı betikleri desteklemek için Perl 5 yorumlayıcısı gerekir (5.003 veya daha yeni sürümleri yeterlidir). Eğer sisteminizde birden fazla Perl yorumlayıcı kuruluysa (örneğin, sistem geneli için Perl 4, kendi kullanımızı için Perl 5 kurulu olabilir), doğru sürümün kullanılacağından emin olmak bunu configure betiğine --with-perl seçeneğini kullanarak belirtmeniz önerilir. Eğer configure betiği sisteminizde Perl 5 yorumlayıcısı bulamazsa bu betikleri kullanamazsınız. Ancak, bu durum Apache HTTPd’nin derlenip kurulmasına engel değildir.
apr/apr-util >= 1.2
apr ve apr-util Apache HTTPd kaynak paketiyle gelmektedir ve hemen hemen tüm durumlarda sorunsuz kullanılabilecek durumdadır. Ancak sisteminizde apr veya apr-util’in 1.0 veya 1.1 sürümleri kuruluysa onları paket içindeki kütüphaneleri kullanmaya zorlamak için ya 1.2 sürümlerine yükseltmeli ya da ayrı HTTPd derlemeleriniz olmalıdır. Paket içinde gelen apr/apr-util kaynak kodlarını kullanmak için configure betiğine --with-included-apr seçeneğini belirtiniz.

Ek bilgi

--with-included-apr seçeneği 2.2.3 sürümünde eklenmiştir.

# Paketteki apr/apr-util’in kullanımını zorlamak için
./configure --with-included-apr

Apache HTTPd’yi ve apr/apr-util’i ayrı ayrı derlemek için:

# apr 1.2’nin derlenmesi ve kurulması
cd srclib/apr
./configure --prefix=/usr/local/apr-httpd/
make
make install

# apr-util 1.2’nin derlenmesi ve kurulması
cd ../apr-util
./configure --prefix=/usr/local/apr-util-httpd/ --with-apr=/usr/local/apr-httpd/
make
make install

# HTTPd’nin derlenmesi
cd ../../
./configure --with-apr=/usr/local/apr-httpd/ --with-apr-util=/usr/local/apr-util-httpd/

top

İndirme

Apache HTTP Sunucusunu, çeşitli yansıların da listelendiği Apache HTTP Sunucusu indirme sayfasından indirebilirsiniz. Unix benzeri sistemler kullanan Apache HTTPd kullanıcılarının kaynak paketlerinden birini indirip derlemeleri daha iyi olacaktır. Derleme işlemi (aşağıda açıklanmıştır) kolaydır ve sunucunuzu ihtiyaçlarınıza uygun olarak kişiselleştirmenize imkan tanır. Ayrıca, hazır derlenmiş paketler çoğunlukla en son kaynak sürüm kadar güncel değildirler. Eğer böyle bir paket indirmişseniz, kurarken paketin içinde bulunan INSTALL.bindist dosyasındaki talimatlara uyunuz.

İndirme işleminin ardından Apache HTTP Sunucusunun eksiksiz ve değişikliğe uğramamış olduğunun doğrulanması önemlidir. Bu indirilen tar paketinin PGP imzasına göre sınanması ile sağlanabilir. Bunun nasıl yapılacağı indirme sayfasında anlatıldığı gibi PGP kullanımının anlatıldığı daha geniş bir örnek de vardır.

top

Paketi açma

Apache HTTPd tar paketinden sıkıştırmayı kaldırdıktan sonra tar arşivinden dosyaları çıkarmak basit bir işlemdir:

$ gzip -d httpd-NN.tar.gz
$ tar xvf httpd-NN.tar

Bu işlem bulunduğunuz dizinin içinde dağıtımın kaynak dosyalarını içeren yeni bir dizin oluşturacaktır. Sunucuyu derleme işlmine başlayabilmek için önce cd ile bu dizine geçmelisiniz.

top

Kaynak ağacının yapılandırılması

Sonraki adım, Apache HTTPd kaynak ağacının platformunuza ve kişisel gereksinimlerinize uygun olarak yapılandırılmasıdır. Bu işlem dağıtımın kök dizininde bulunan configure betiği kullanılarak yapılır. (Apache HTTPd kaynak ağacının resmen dağıtıma girmemiş bir sürümünü indiren geliştiricilerin sistemlerinde autoconf ve libtool kurulu olması ve sonraki adıma geçmek için buildconf çalıştırmaları gerekir. Bu işlem resmi dağıtımlar için gerekli değildir.)

Kaynak ağacını tamamen öntanımlı seçenekler kullanılarak derlemek için ./configure komutunu vermek yeterlidir. Öntanımlı seçenekleri değiştirmek için configure betiği çeşitli değişkenler ve komut satırı seçenekleri kabul eder.

En önemli seçenek, Apache HTTP Sunucusunun kurulacağı yerin belirlenmesini, dolayısıyla Apache’nin bu konumda doğru olarak çalışması için yapılandırılmasını sağlayan --prefix’tir. Kurulacak dosyaların yerleri ile ilgili daha ayrıntılı denetim ek yapılandırma seçenekleri ile mümkün kılınmıştır.

Bu noktada ayrıca, Apache HTTPd’de hangi özelliklerin bulunmasını istediğinizi modülleri etkin kılarak veya iptal ederek belirtebilirsiniz. Apache, öntanımlı olarak içerilmiş temel modüllerle gelir. Diğer modüller --enable-modül seçenekleri kullanılarak etkinleştirilir. Buradaki modül, önünden mod_ dizgesi kaldırılmış ve içindeki altçizgi imleri tire imleri ile değiştirilmiş modül ismidir. Ayrıca, --enable-modül=shared seçeneklerini kullanarak modülleri çalışma anında gerektiğinde yüklemek veya kaldırmak üzere paylaşımlı nesneler (DSO’lar) olarak derlemeniz de mümkündür. Temel modülleri de benzer şekilde --disable-modül seçenekleriyle iptal edebilirsiniz. configure betiği mevcut olmayan modüller için sizi uyarmayıp, seçeneği yok saymakla yetineceğinden, bu seçenekleri kullanırken dikkatli olmalısınız.

Ek olarak, bazen kullandığınız derleyici, kütüphaneler veya başlık dosyalarının yerleri hakkında configure betiğine ilave bilgiler sağlamanız gerekir. Bu işlem configure betiğine ya ortam değişkenleriyle ya da komut satırı seçenekleriyle bilgi aktarılarak yapılır. Daha fazla bilgi için configure kılavuz sayfasına bakınız.

Apache’yi derlerken ne gibi olasılıklara sahip olduğunuz hakkında bir izlenim edinmeniz için aşağıda tipik bir örneğe yer verilmiştir. Bu örnekte, Apache’nin /sw/pkg/apache önekiyle başlayan dizinlere kurulması, belli bir derleyici ve derleyici seçenekleriyle derlenmesi ve mod_rewrite ve mod_speling modüllerinin de DSO mekanizması üzerinden daha sonra yüklenmek üzere derlenmesi istenmektedir:

$ CC="pgcc" CFLAGS="-O2" \
./configure --prefix=/sw/pkg/apache \
--enable-rewrite=shared \
--enable-speling=shared

configure betiği başlatıldığında sisteminizde mevcut özelliklerin işe yararlığını sınamak ve sonradan sunucuyu derlemek için kullanılacak Makefile dosyalarını oluşturmak için bir kaç dakika çalışacaktır.

configure seçeneklerinin tamamı ayrıtılı olarak configure kılavuz sayfasında açıklanmıştır.

top

Derleme

Artık, Apache HTTPd paketini şekillendiren çeşitli parçaları derlemek için basitçe aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

$ make

Bu komutu verdikten sonra lütfen sabırlı olunuz. Temel yapılandırmanın derlenmesi bir kaç dakika alsa da modüllerin derlenmesi donanımınıza ve seçtiğiniz modüllerin sayısına bağlı olarak daha uzun süre gerektirecektir.

top

Kurulum

Şimdi sıra ÖNEK dizini altına kurulmak üzere yapılandırdığınız (yukarı --prefix seçeneğine bakınız) paketi kurmaya geldi. Basitçe şu komutu veriniz:

# make install

ÖNEK dizininde genellikle yazma izinlerinin sınırlı oluşu nedeniyle bu adım genellikle root yetkilerini gerektirir.

Eğer sürüm yükseltiyorsanız, kurulum sırasında mevcut yapılandırma dosyalarının ve belgelerin üzerine yazılmayacaktır.

top

Kişiselleştirme

Bu adımda, Apache HTTP Sunucunuzu ÖNEK/conf/ dizini altındaki yapılandırma dosyalarını düzenleyerek kişiselleştirebilirsiniz.

$ vi ÖNEK/conf/httpd.conf

Bu kılavuz ve kullanılabilecek yapılandırma yönergelerinin kılavuzlarını ÖNEK/docs/manual/ altında bulabileceğiniz gibi en son sürümünü daima http://httpd.apache.org/docs/2.2/ adresinde bulabilirsiniz.

top

Deneme

Artık Apache HTTP Sunucunuzu başlatmaya hazırsınız. Hemen şu komutu verin:

$ ÖNEK/bin/apachectl -k start

http://localhost/ üzerinden ilk belgeniz için bir istek yapmalısınız. Genellikle DocumentRoot olarak bilinen ÖNEK/htdocs/ altındaki sayfayı görürsünüz. Çalışmakta olan sunucuyu durdurmak için şu komutu verebilirsiniz:

$ ÖNEK/bin/apachectl -k stop

top

Yükseltme

Sürüm yükseltme işleminin ilk adımı, sitenizi etkileyen değişiklikleri öğrenmek için dağıtım duyurusunu ve kaynak paketindeki CHANGES dosyasını okumaktır. Ana sürümlerden yükseltme yapıyorsanız (1.3’ten 2.0’a veya 2.0’dan 2.2’ye gibi), derleme anı ve çalışma anı yapılandırmalarındaki ana farklılıklar elle ayarlamalar yapmanızı gerektirecektir. Ayrıca, tüm modüllerin de modül API’sindeki değişikliklere uyum sağlaması için yükseltilmesi gerekecektir.

Aynı ana sürüm içinde yükseltme yapmak (2.2.55’ten 2.2.57’ye yükseltmek gibi) daha kolaydır. make install işlemi, mevcut yapılandırma ve günlük dosyalarınızın ve belgelerin üzerine yazmayacaktır. Ek olarak, geliştiriciler alt sürüm değişikliklerinde configure seçenekleri, çalışma anı yapılandırması veya modül API’sinde uyumsuz değişiklikler yapmamaya özen göstereceklerdir. Çoğu durumda, aynı configure komut satırını, aynı yapılandırma dosyasını kullanabileceksiniz ve tüm modülleriniz de çalışmaya devam edebilecektir.

Aynı ana sürüm içinde yükseltme işlemine, eski kaynak ağacının kök dizininde veya kurulu sunucunuzun build dizininde bulacağınız config.nice dosyasını yeni kaynak ağacının kök dizinine kopyalamak suretiyle başlayabilirsiniz. Bu dosya evvelce kaynak ağacını yapılandırmakta kullandığınız configure komut satırını içerir. config.nice dosyasında yapmak istediğiniz değişiklikler varsa yaptıktan sonra şu komutları veriniz:

$ ./config.nice
$ make
$ make install
$ ÖNEK/bin/apachectl -k graceful-stop
$ ÖNEK/bin/apachectl -k start

Her yeni sürümü hizmete sokmadan önce daima çalışma ortamınızda denemeniz gerekir. Örneğin, yükseltme işlemini sonuçlandırmadan önce eski sürümün çalışmasını durdurmadan yenisini farklı bir --prefix ile kurabilir ve farklı bir port ile (Listen yönergesini ayarlamak suretiyle) çalıştırabilirsiniz.

Mevcut Diller:  de  |  en  |  es  |  fr  |  ja  |  ko  |  tr 

top

Yorum

Notice:
This is not a Q&A section. Comments placed here should be pointed towards suggestions on improving the documentation or server, and may be removed again by our moderators if they are either implemented or considered invalid/off-topic. Questions on how to manage the Apache HTTP Server should be directed at either our IRC channel, #httpd, on Libera.chat, or sent to our mailing lists.